Konut Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Konut Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Konut satın almak her insanın hayali. Bütçe ayarlandıktan sonra konut sahibi olma noktasında birçok öğeye dikkat etmemiz gerekiyor. Konut satın alırken birçok faktör etkili oluyor.  Bu faktörleri inceleyelim. Ev satın alırken birçok sorunla karşılaşmak mümkün olabiliyor. Bu sorunları araştırın. Bunlardan biri dolandırıcılık riskine karşı tedbirli olun.

Konut Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler? Tapu Kaydını Mutlaka Sorun

Konut Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Tapudaki kaydını mutlaka inceletin. Evi gördünüz beğendiniz kime ait olduğunu tapuda kendiniz de görün. Farklı birine ait olma durumu olmasın. Satın alacağınız kişinin vekili varsa vekâlet belgesini inceletin. Evin hisseli olup olmadığına bakın. Evde herhangi birinin de hissesi varsa siz satın aldığınızda hisseniz oranında eve ortak olmuş olursunuz. Hissenin sahibi ev üstünde size hak iddia edebilir. Hak iddia ettiğinde bir sorunlar karşılaşmamak için tam hissenin sizde olduğuna emin olun. İmar durumunu inceleyin. İmar planında olan görülenden farklı bir durum evde mevcut mu planına bakın.

Konut Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler? Satışa Engel Durumları Araştırın

Konut Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Satış için engel olan bir durum var mı vergi borcu gibi durumlarda evin üstüne borç bulunmamasına dikkat edin. Ev sıfır durumdaysa evi yapan firma hakkında bilgi edinin. Tanınmış firmaları tercih edin. Firmanın güvenilir olup olmadığı önemlidir. Ev seçerken tamamlanmamış inşaattan alıyorsanız firmanın güvenilir olması çok önemlidir. İnşaatı yarıda bırakıp bırakmayacakları belli olmayabilir. İnşaattan girilen evlerde belli bir ödeme yapılmaktadır. Tedirginlik yaşamayın. Konut satın alırken yapacağınız ekstra ödemeleri unutmayın. Noterde abonelik işlemlerinde ekstra masraflar çıkmaktadır. Bütçenizde bunları ayırmayı unutmayın.

Konut Seçimi

Konut seçerken ev için alacağınız eşyalara uygun mu kontrol edin. Evin metrekaresi büyüklüğü aileniz için çok önemlidir. Odaların büyüklüğünü mutfak eşyalarınızı kullanıp kullanamayacağınıza dikkat edin. Odaları evde bulunan demirbaşları inceleyin. Komşularınız hakkında bilgi alın. Her ne kadar günümüzde çok dikkat edilmese de size sorun yaratabilecek komşulardan uzak durun. Evde yaptırmanız gereken tadilatlar var mı inceleyin. Tadilat da baştan sona bir iş olduğundan tadilat yapılacaksa size ne kadara mal olacağını hesaplayın.

Konutun Gerçek Bedelini Araştırın

Konut satışı yapılırken gerçek bedelinin üstünde bedeller olmadığına dikkat edin. Bunun için aynı binadaki veya çevredeki ev fiyatlarını inceleyin. Size fazladan fiyat vermediklerine emin olun. Bazen kar edebilmek amacıyla farklı fiyatlar verilebilmekte buna göre pazarlık yapın.